Navigace
O nás
O společnosti Kitl
Začínal jsem v Jablonci, ale brzy jsem se přesunul do Prahy. V obří nadnárodní továrně na čokoládu jsem měl na starosti velice známou značku. Uváděl jsem ji na zdejší trh a mělo to ohromný úspěch. Z nuly se nám podařilo za dva roky dosáhnout obratu dvě stě milionů! Poplácávali mě po zádech, ale mě to nějak nenaplňovalo. Měl jsem pocit, že korporace je zlatá klec. Celý život bych se jen posouval z jedné manažerské pozice na druhou. A mě od malička lákalo podnikání. Znamená pro mě hlavně svobodu.
Byl jsem přesvědčený, že mám podnikání v krvi. Můj pradědeček měl totiž, před bezmála sto lety, v Dobrušce likérku. Protože mě historie zajímá, nechal jsem si vytáhnout data z podnikatelské činnosti. A žádného velkého byznysmana neobjevil! Praděda spoluvlastnil likérku Archleb, ale vedle toho měl velké sbírky známek, mincí, mušlí, etiket, hrál divadlo, provozoval i hospodu. Pořád to ale byl jediný podnikatel v našem rodě. Tatínek je fyzik a vysokoškolský profesor, maminka lékařka. Asi můžu zmínit, že v době, kdy jsem se pustil do budování Kitla, se na mé konání dívali až s nepochopením.
Doktor Kittel mě fascinoval. Nejen jeho samotný příběh a legendy, které jej opřádají, ale i fakt, že stále stojí dům zvaný Burk, kde Kittel ordinoval a bádal. Pro firmu jsme si proto vypůjčili jméno, ale začali jsme doktorův odkaz šířit. Vypsali jsme veřejnou sbírku na opravy Burku na Krásné, po čase jsme si v těsném sousedství pronajali dům, kde jsme provozovali Kittelovo muzeum, a podíleli jsme se i na tvorbě naučné stezky po okolí.
Jsem patriot a místo je klíčové i pro naši firmu. Pokud bych podnikal třeba v tvorbě počítačového softwaru, tak je jedno, jestli firma sídlí v Jablonci nebo v New Yorku. Ale v nápojařině je místo hrozně důležité. Vezměte si třeba Plzeňské pivo nebo karlovarskou Becherovku.
A stejně důležitá je podle mě kvalita. Nemáme zatím peníze na veliké reklamní kampaně, a proto přihlašujeme naše výrobky do různých soutěží, abychom je trochu zviditelnili. Také se snažíme být co nejvíce otevření veřejnosti. Každý rok pořádáme akci s názvem Den otevřených sudů, kam za námi jezdí stovky až tisíce lidí z okolí. Naši zákazníci, přátelé, obchodní partneři, ale třeba i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
V roce 2018 jsme udělali obrovský krok a koupili areál Vratislavické kyselky. Pamatuji si ji v plném provozu, když jsme kolem jezdili tramvají. Bylo a pořád to je kouzelné místo. Mám je spojené s dětstvím a zejména návštěvami u tety, která nám vždycky nalila skleničku Kyselky.
Teď je pro nás hlavně obrovskou výzvou. Začali jsme úklidem celého areálu a nyní se pustili do rekonstrukce haly. Ta stojí v těsné sousedství zámečku od osmdesátých let minulého století. Rádi bychom v ní do pěti let rozjeli výrobu. A pak se můžeme vrhnout na k zámeček. Je nádherný, ale v katastrofálním stavu. Takže na jeho záchranu musíme nejdřív vydělat.
Honza Vokurka
Fotografie z výroby nápojů Kitl a dalšího zákulisí naší firmy: